o projekcie

Celem projektu „DIGITEX.cmwl.pl wirtualne zasoby Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi” jest zdigitalizowanie i udostępnienie obiektów pochodzących ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – jedynego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów gromadzących zróżnicowane i unikatowe zasoby związane z włókiennictwem i tkaniną.

Zbiory CMWŁ obejmują zabytkowe i współczesne dzieła sztuki tkackiej, dzieła sztuki ludowej, a także zbiory związane z historią produkcji włókienniczej, surowcami, technikami i technologiami włókienniczymi, projektowaniem i wzornictwem. W kolekcjach muzeum znajdują się zabytkowe krosna z XIX w., unikatowe archiwalia dokumentujące rozwój wielkich zakładów włókienniczych Królestwa Polskiego, życie i pracę dawnych fabrykantów, jak i zwykłych tkaczy, kreacje wielkich projektantów, przestrzenne kompozycje Magdaleny Abakanowicz, tkaniny Wojciecha Sadleya, a także niezwykle rzadkie formy tkackiego dziedzictwa różnych kultur.

 

Część katalogowa portalu stworzonego w ramach projektu DIGITEX umożliwia przeglądanie i przeszukiwanie zbiorów. Udostępniamy w niej wizerunki muzealiów reprezentujących 9 kolekcji obiektów CMWŁ uporządkowanych tematycznie oraz zbiory biblioteczne Muzeum.

Prezentowane obiekty cechuje wysoka ranga, unikalność, reprezentatywność w ramach kolekcji, zróżnicowanie oraz dobry stan zachowania. Cyfrowe wizerunki eksponatów muzealnych obejmują fotografie i skany w wysokiej jakości, ukazujące obiekty z różnych stron, ich cechy charakterystyczne i fakturę.

Na portalu prezentujemy także wirtualne wystawy, w ramach których obok zestawienia muzealiów znajdą Państwo interesujące opisy i ciekawostki umiejscowione w specjalnie zaaranżowanej wirtualnej przestrzeni, zrywającej z linearną formą prezentacji eksponatów. Ekspozycje te obejmują nie tylko obiekty ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ale także prace pochodzące z kolekcji partnerów: Muzeum Miasta Łodzi i Archiwum Państwowego w Łodzi. Wirtualnym wystawom towarzyszą opracowania o charakterze popularnonaukowym i edukacyjnym, adresowane do zróżnicowanego i szerokiego grona odbiorców, w tym także do niespecjalistów. Część edukacyjna portalu, przekazująca interdyscyplinarne treści w angażującej formie minigier i quizów, z pewnością zainteresuje młodszych odbiorców: dzieci oraz młodzież. Obok zagadnień dotyczących szeroko pojętego włókiennictwa, wzornictwa, sztuk wizualnych, prezentujemy bowiem także materiały przydatne w zgłębianiu innych przedmiotów (takich jak historia, matematyka, plastyka, zajęcia techniczne i komputerowe). Na przykładzie włókiennictwa podejmujemy próbę integracji wiedzy z różnych dziedzin szkolnego kształcenia przedmiotowego oraz wskazujemy ciekawe sposoby praktycznego jej zastosowania.

Gorąco zachęcamy do korzystania z bogatych wirtualnych zasobów portalu DIGITEX, a także do dalszego pogłębiania wiedzy poprzez zwiedzanie rzeczywistych ekspozycji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa 2017 oraz Miasta Łodzi.

We use cookies to facilitate your use of our services. If you do not want the cookies to be saved on your hard disk, change the settings of your browser.